ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΝΙΓΡΙΤΑΣ

Ένα μικρό μουσείο, γεμάτο μνήμες από τα παιδικά μας χρόνια και από το το σχολείο περασμένων χρόνων, δημιουργήθηκε και λειτουργεί στη Νιγρίτα.
Ένα όνειρο του Σχολικού Συμβούλου της 5ης Περιφέρειας Σχολικών Συμβούλων Ν. Σερρών, κ. Αναστασίου Βαγενά, πήρε σάρκα και οστά και άρχισε δειλά δειλά τη λειτουργία του με τη βοήθεια μιας ομάδας δασκάλων του 3ου Γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Σερρών. Η ομάδα αυτή αποτελείται απο τους: Μαρία Αλαχούζου, Βαΐα Διαμαντή, Κωνσταντίνο Χιδερίδη, Ευριπίδη Τσιαρέα και Γιάννη Φανερωμένο.
Συγκεντρώθηκαν σχολικά αντικείμενα μιας άλλης εποχής, προσωπικά αντικείμενα παλιών μαθητών, που προσφέρθηκαν με μεγάλη προθυμία, αλλά και εποπτικά μέσα από Σχολεία που σήμερα δεν λειτουργούν. Στο Μουσείο υπάρχουν και παλιές φωτογραφίες από τη σχολική ζωή των σχολείων της περιοχής .
    Ο δήμος Νιγρίτας παραχώρησε μια αίθουσα της Δημοτικής Βιβλιοθήκης για τη στέγαση του Μουσείου.
Είναι μια προσπάθεια η οποία βρίσκεται στην αρχή. Ήδη μπορεί να δεχτεί επισκέψεις σχολείων της περιοχής, ύστερα από συννενόηση με τον Σχολικό Σύμβουλο, αλλά και άλλων που θέλουν να θυμηθούν τα μαθητικά τους χρόνια.
   Κλείνοντας αυτή τη μικρή αναφορά στο Μουσείο της εκπαίδευσης θα ήθελα να απευθυνθώ σε όλους εκείνους που έχουν αντικείμενα από τη σχολική τους ζωή και θέλουν να τα προσφέρουν, να επικοινωνούν με τον Σχολικό Σύμβουλο, κ. Αναστάσιο Βαγενά στο τηλέφωνο του 3ου Γραφείου Π.Ε. Ν. Σερρών 2322022226.

τ